.:UroConti - Stowarzyszenie Osób z NTM:. "Support In Continence" po polsku
WFIPP
Support_In_Continence

"Support In Continence" po polsku

2021-01-15

Wikipedia:
Inkontynencja, nietrzymanie (łac. Incontinens - "nie trzymając przy sobie" - objaw polegający na niekontrolowanym wydalaniu moczu (łac. incontinentia urinae) lub kału (łac. incontinentia alvi)

RUSZA GLOBALNA PLATFORMA WSPIERAJĄCA OSOBY Z INKONTYNENCJĄ
- 7 WERSJI JĘZYKOWYCH, W TYM POLSKA

Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”. Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Platforma została przygotowana w 7 wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niderlandzkiej, niemieckiej, polskiej i włoskiej). Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce. Promocji platformy służy film prezentujący projekt.

Uciec od wstydu

Mówi się o niej rzadko, bo nie zabija. Potrafi zrujnować jednak życie bardziej niż cukrzyca czy nadciśnienie. Inkontynencja to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy 634 mln osób na świecie, w tym 75 mln w Europie (10% populacji). Z kolei nietrzymanie kału (NTK) dotyczy 1 na 15 dorosłych na świecie. Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy - bez względu na wiek i płeć. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacząco ogranicza możliwość wykonywania podstawowych czynności. Powoduje rezygnację z życia zawodowego, towarzyskiego, rodzinnego. Podobnie jak koronawirus zamyka ludzi w domach. Inkontynencja to wstydliwy problem. Często wstyd jest tak silny, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do wiedzy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństw na całym świecie, powstała platforma cyfrowa łącząca najlepszą wiedzę z doświadczeniami wyniesionymi z różnych miejsc na świecie, od Australii przez Amerykę, Azję i Afrykę po Europę. Platforma ma charakter otwarty, co oznacza, że będzie dalej rozwijana przy współpracy z lokalnymi organizacjami i z wykorzystaniem kolejnych wersji językowych.

Krok w przyszłość

Platforma "Support In Continence" to otwarty zbiór najważniejszych informacji dla osób z NTM/NTK, opiekunów i wszystkich zainteresowanych tematem. Użyteczność platformy najlepiej określają słowa Prezes WFIPP Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, zdaniem której - projekt wykracza poza wszystko, co zostało dotychczas wyprodukowane. Treść, wygląd i styl platformy powstały we współpracy z komitetem sterującym, w skład którego weszli zarówno przedstawiciele świata medycyny jak również przedstawiciele organizacji pacjenckich i działających na rzecz pacjentów. Platforma jest łatwo dostępna i intuicyjna, dzięki czemu prowadzeni jesteśmy po najistotniejszych kwestiach związanych z NTM i NTK.

- To krok na przód w budowaniu świadomości Polaków. W krajach Europy Zachodniej m.in. w Wielkiej Brytanii prowadzone są regularne kursy poświęcone profilaktyce i leczeniu zachowawczemu inkontynencji, podobnie w Niemczech, w Belgii, Holandii czy Francji, gdzie oprócz dostępu do wiedzy, pacjentki po porodach odbywają obowiązkową fizjoterapię uroginekologiczną. W Polsce dostęp do wiedzy jest wciąż znikomy, dlatego bardzo się cieszę, że mamy również polską wersję platformy "Support In Continence" - mówi Anna Sarbak, prezes zarządu głównego "UroConti".

Powstanie platformy będącej zbiorem najistotniejszych informacji dla pacjentów z inkontynencją, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia, pomoże w budowaniu świadomości Polaków na temat dolegliwości, którą dotkniętych jest w naszym kraju łącznie prawie 4 mln osób.
Wersja podstawowa platformy powstała dzięki wsparciu finansowemu firmy Medtronic.

Więcej informacji:
Anna Sarbak - Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti"
tel. 884 997 931, e-mail: zg@uroconti.pl

oraz
na stronie www.supportincontinence.org/pl
link do filmu w języku polskim promującego platformę: http://ounni.com/supportincontinence-PL.mp4

***
Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti" powstało w kwietniu 2007 roku. Posiada 9 oddziałów wojewódzkich. Organizacja aktywnie walczy o prawa i poprawę jakości życia pacjentów z dolegliwościami urologicznymi oraz proktologicznymi. Stowarzyszenie "UroConti" jest członkiem założycielem WFIPP.

WFIPP (World Federation of Incontinence and Pelvic Problems) to międzynarodowa organizacja, która działała na rzecz i w imieniu osób cierpiących na inkontynencję. Celem Federacji jest propagowanie wiedzy o zapobieganiu i leczeniu inkontynencji oraz wsparcie dla organizacji działających na rzecz osób z NTM/NTK w poszczególnych krajach. Federacja jest członkiem oraz aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji międzynarodowych, takich jak: International Alliance of Patients' Organizations (IAPO), International Continence Society (ICS), International Urogynecological Association (IUGA), European Association of Urology (EAU), Koalicji EU4Health (www.eu4health.eu), European Forum for Good Clinical Practice (EFGCP), czy European Patients Forum (EPF). Więcej informacji na: www.wfip.org.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 02, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2021
create by QMD Company